Anna Gałązkiewicz
12 Kwie

Dzień CZEKOLADY

W Polsce w dniu 12 kwietnia obchodzimy DZIEŃ CZEKOLADY.

Czekolada– wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego (masło kakaowe) lub innego tłuszczu roślinnego, środka słodzącego i innych dodatków, a w przypadku czekolady mlecznej także z mleka.

W zależności od zawartości kakao, czekoladę dzielimy na: gorzką (pow. 70% miazgi kakowca), deserowa (min. 50%), mleczna (do 50%).

Trochę historii

Nasiona kakaowca były wykorzystywane do modłów i rytuałów już przez Majów i Azteków w postaci gorzkiego napoju. Ale to Kolumb przywiózł nasiona do Europy, jednak nie zachwyciły Europejczyków. Dopiero w XVII wieku nasiona kakaowca stały się popularne. Roztarte ziarna zalewano je wodą i dodawano cukier. W 1828 Casparus van Houte Senior opatentował metodę proszkowania nasion kakaowca a jego syn wynalazł proces alkalizowania czekolady. Francis Fry z połączonego kakao, cukru i rozpuszczonego tłuszczu kakaowego wylanego do formy uzyskał pierwszątabliczkę czekolady. 

Składniki odżywcze

Na 100 g produktu (gorzkiej czekolady do 99% kakao): 530 kcal, 49 g tłuszczu, 13g białka, 8g węglowodanów w tym 6g błonnika. Zawiera również magnez, potas, mangan, cynk, wapń i żelazo,

Wpływ na zdrowie

Czekolada powoduje wydzielanie endorfin, produkowanych w mózgu i rdzeniu kręgowym, poprawiających nastrój i łagodzących ból. Zbyt duże ilości spożywanej czekolady mogą prowadzić do otyłości. Dzienna dawka czekolady powinna wynosić maksymalnie 50 g.

Czekolada zawiera pewną ilość substancji wykazujących działanie psychoaktywne  m.in. kofeina – ten sam stymulant, który zawarty jest w kawie, występujący jednak w czekoladzie w niewielkich ilościach (5–10 mg w tabliczce).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czekolada

Twój komentarz




POKAŻ